Główną różnicą pomiędzy różnymi materiałami wykończeniowymi i ich przydatności do zastosowania do elektrycznego ogrzewania podłogowego jest przewodzenia ciepła przez materiał, lub innymi słowy, jak szybko i skutecznie ciepła zostanie przekazane do powierzchni podłogi. Najlepiej jest użyć do wykończenia podłogi materiału z dobrą przewodnością gdyż nagrzewa się szybciej, daje większą moc grzewczą i jest bardziej korzystne. Jednak to nie oznacza, że ogrzewanie podłogowe nie mogą być wykorzystane w przypadku zastosowania materiałów o mniejszej przewodności cieplnej. W tym artykule opisujemy co powinieneś wiedzieć o możliwościach wykończenia podłogi.
PŁYTKI, KAMIEŃ I JASTRYCH POLEROWANY
Płytki ii kamień sa najlepszymi wykończeniami do korzystania z ogrzewania podłogowego. Materiały te mają wysoką przewodność cieplną, co oznacza, że ciepło przenoszone z układu dociera do powierzchni podłogi szybko. Płytka z kamienia dobrze przechowuje ciepło, dzięki czemu system jest bardziej efektywny. Ze względu na doskonałe właściwości termiczne, płytki i kamienia są idealne do stosowania z ogrzewaniem podłogowym w obszarach wysokich strat ciepła. Ogrzewanie może być nawet do 29 ° C lub więcej.
Grubość płytki i kamienia ma niewielki wpływ na moc cieplną, ale ma wpływ na czas nagrzewania, więc nie zalecana jest większa grubość niż 20mm.
Płytki ceramiczne i kamienne są bardzo dobrym przewodnikiem co sprawia że idealnie nadaja sie do ogrzewania podłogowego.
Płytki ceramiczne i kamień
- Najlepszy materiał do korzystania z ogrzewania podłogowego
- Doskonałe właściwości przewodnictwa cieplnego
- Łatwe do utrzymania w czystości
Jastrych polerowany
- Wysokie przewodnictwo cieplne – krótki czas nagrzewania podłogi
- Nadaje się do elektrycznego ogrzewania podłogowego
Łupek i bruk
- Naturalnie wysokie przewodnictwo cieplne – swietnie nadaje się do ogrzewania podłogowego
- Wysoka wytrzymałość – nadaje się do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu
Marmur
- Dobre przewodnictwo cieplne ale wolniej sie nagrzewa
Wskazówki dotyczące instalacji:ogrzewanie podłogowe płytki i kamienia
- Przy montarzu płytek ceramicznych używaj wysoce elastycznych klejów.
- Podczas montarzu na betonowym podłożu , zawsze używaj płyty izolacyjne.
PODŁOGI DERWNIANE
Różne rodzaje podłóg drewnianych mają różne właściwości termiczne, istnieją różnice w ich przydatności do stosowania z systemami ogrzewania podłogowego. Im mniejsza gęstość i cieńsze deskia podłogowa, tym lepsza przewodność cieplna warunkująca możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego.
Engineered Timber to najlepszy rodzaj podłogi do zastosowania z systemami ogrzewania podłogowego, idealnie reagujący na różnice temperatur. Inne podłogi drewniane mogą być również używane, ale bardziej miękkie i mniej gęstae drewna. Uwagę należy zwrócić na grubości deski podłogowej, tak, żeby nie działała jako izolator blokujący ciepło. Zgodnie z ogólną zasadą dla podłóg drewnianych, temperatura powierzchni podłogi nie może przekraczać 27°C.
Ogrzewanie podłogowe zmienia wilgotności drewna, dlatego szczególną uwagę należy zwrócić przy wyborze podłogi drewnianej, która może zmienić się w raz z mnianą temperatury podłogi – bez zmiany wyglądu podłogi. Suszone w suszarni drewno wydaje się działać najlepiej z ogrzewaniem podłogowym, ale zawsze należy skontaktować się z producentem podłóg w celu sprawdzenia możliwości stosowania z ogrzewaniem podłogowym.
Przy Ogrzewanie podłogowe mogą być stosowane różne rodzaje podłóg drewnianych, należy jednak zwrócić uwagę na grubości deski podłogowej, tak, żeby nie działała jako izolator ciepła.
Drewniana podłoga wielowarstwowa
- Najlepsze rozwiązanie do ogrzewania podłogowego
- Dostosowuje się do zmieniającej sie wilgotności i temoperatury podłogi
Deska drewniana (liściaste)
- Bardzo podatne na zmiany wilgotności i temperatury, które mogłyby skutkować pojawieniem sie pęknięć,szczelin i wybaczaniu deski. Należy zachować ostrożność przy rozważaniu korzystanie z ogrzewaniem podłogowym – zawsze należy sprawdzić u producenta możliwość zastosowania do ogrzewania podłogowego.
Miękkie drewna (iglasta)
- Nadaje się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, ale należy zwrócić uwagę na grubość deski podłogowej, aby zapewnić wystarczającą moc systemu grzewczego
Parkiet
- Dostępne zarówno z litego drewna jak i podłogi wielowarstwowe – większości rodzajów nadaje się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym.
Podłogi Bambusowe
- Jako, że jest dobrym przewodnikiem ciepła, doskonale nadaje się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.
Wskazówki dotyczące instalacji: ogrzewanie podłogowe przy podłogach drewnianych
- Drewno jest naturalnym materiałem, który uzależniony jest od wilgotności otoczenia. Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić prawidłową wilgotność podłogi podczas instalacji i prawidłowego obiegu grzewczego przy instalacji ogrzewania.
- Drewniane podłogi wielowarstwowe (podłogi pływające) można układać bezpośrednio na ogrzewaniu podłogowym.
PANELE PODŁOGOWE
Ten syntetyczny podłogi imitujących podłogi drewniane jest łatwy w montażu. Większość paneli podłogowych nadają się do stosowania z ogrzewaniem podłogowym, ale wskazane jest, aby skontaktować się z producentem podłóg przed instalacją systemu.
PODŁOGI VINYLOWE
Podłogi winylowe mogą być bezpiecznie stosowany z ogrzewaniem podłogowym. Vinyl nagrzewa się i stygnie szybko. Podłogi winylowe podlegają górnym ograniczeniem temperatury podłogi, zwykle 27°C, co ogranicza moc grzewczą więc nie są one zalecane w obszarach wysokich strat ciepła.
PODŁOGI KAUCZUKOWE
Podłogi kauczukowe mogą być stosowane z ogrzewaniem podłogowym. Podłogi z litego kauczuku jest zazwyczaj dobrym przewodnikiem dzięki czemu nagrzewa się szybko i zapewniają wysoką wydajność cieplną. Zawsze należy skonsultować się z producentem w celu zapewnienia przydatności do stosowania z ogrzewaniem podłogowym.
WYKŁADZINY DYWANOWE
Wykładziny dywanowe są odpowiednie do zastosowania z ogrzewaniem podłogowym, pod warunkiem, że materiał podkładu dywanu nie działa jako izolator ciepła. Całkowita TOG (współczynnik oporu cieplnego) wszystkich materiałów, łącznie z wszelkimi pod i nakładek, nie może przekraczać 2,5 TOG w celu zapewnienia odpowiedniej mocy systemu grzewczego.
CZASY NAGRZEWANIA PODŁOGI PRZY RÓŻNYM WYKOŃCZENIU
Wybór materiału podłogowego wpływa na czas nagrzewa, a każdy materiał ma inną masę termiczną i przewodność. Im niższa masa termiczna i wyższa przewodność, tym szybciej ciepło przenika z elementu grzewczego na powierzchni podłogi. Oznacza to jednak także, że materiały o niskiej masie termicznej ochłodzają się szybciej niż materiały o dużej masie termicznej.
Przy zastosowaniu płyt izolacyjnych możemy znacznie skrócicz czas nagrzewania się podłogi.
WPŁYW NA MOC
Wybór wykończenia podłogi wpływa na maksymalną moc grzewczą systemu. Niektóre materiały wykończeniowe podłóg mają górną ograniczenie temperatury, ograniczając maksymalną moc grzewczą. Moc cieplna systemu jest uzależniona od ogólnej powierzchni ogrzewanej podłogi i temperatury powietrza i podłogi. Efektywność cieplna możemy poprawić zmieniając dowolny z tych trzech czynników. W takiej sytuacji najłatwiej jest zmienić wykończenie podłogi żeby poprawić efektywnośc cieplna systemu.
Ważne jest, aby upewnić się, że emisja ciepła z dna jest większy niż wartość strat ciepła w pomieszczeniu. Jak poniższy wykres obrazuje, różnica dwóch stopni w temperaturze podłogi czyni wielką różnicę w wydajności cieplnej. Tak więc, jeśli wybraną podłóge można podgrzewać do 27°C, co nie daje wymaganej moc cieplnej, to może być korzystne zmiana wykończenia podłogi, która może być ogrzewana do 29°C, uzyskując większą wydajność cieplną. Ponadto, dodatkowe uzupełniające ogrzewanie może rozwiązać ten problem i spełnic nasze oczekiwania.
Maksymalna moc cieplna jest bezpośrednio związana z temperaturą podłogi. Wykres przedstawia maksymalną moc grzewczą systemu ogrzewania podłogowego, gdy żądana temperatura w pomieszczeniu wynosi 21°C, a powierzchnia ogrzewana to 10m².
Zapoznaj sie z naszymi produktami, aby znaleźć najbardziej odpowiedni system do stosowania z wybranym wykończeniem podłogi.
Bezpłatna wycena Warmup’ego
Warmup oferuje szeroką gamę systemów elektrycznego ogrzewania wewnętrznego i zewnętrznego, które są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami podłóg i projektów.
[ssba]